ЧитатиІнтернет реклама УБС

Звідки походять деякі приказки і прислів’я

Всипати по перше число
У старі часи учнів школи часто пороли різками, іноді просто так, для профілактики. Якщо наставник виявляв особливу старанність, і учневі діставалося особливо сильно, його могли звільнити від подальших покарань, аж до першого числа наступного місяця.

Гра не варта свічок
У часи коли ще не було електрики, картярі часто збиралися для гри ввечері при свічках. Часто ставки і, відповідно, виграш переможця були настільки малі, що не окупали навіть свічки. Звідси народився вираз “гра не варта свічок”.

Козел відпущення або цап-відбувайло
За давньоєврейським обрядом, в день відпущення гріхів первосвященник клав руки на голову козла і тим самим покладав на нього гріхи всього народу. Звідси пішов вислів “цап-відбувайло”.

Дійти до ручки
На Русі калачі пекли з ручкою, за яку їх носили. Потім, після їжі, ручку відламували і, з міркувань гігієни, викидали. Ці ручки підбирали і їли собаки і жебраки. Так з’явився вираз “дійти до ручки” – зубожіти, опуститися.

Блакитна кров
Іспанська королівська сім’я і дворянство пишалися тим, що, на відміну від простого народу, вони ведуть свій родовід від вест-готів і ніколи не змішувалися з маврами, які проникли до Іспанії з Африки. На відміну від смуглошкірих простолюдинів, на їх блідій шкірі виділялися сині вени, і тому вони гордо називали себе “блакитною кров’ю”. Звідси цей вираз для позначення аристократії проник у багато європейських мов, у тому числі і в російську.

Покидьки (рос. – подонки)
Так називали залишки рідини, яка залишалася на дні разом з осадом. А так як по корчмах і шинках частенько шлявся всякий збрід, що допивав каламутні залишки алкоголю за іншими відвідувачами, то незабаром це слово перейшло на їх визначення.

Авгієві стайні
За легендою , цар Авгій був завзятим конярем: у його стайнях стояли 3000 коней. Однак, з якоїсь причини, протягом 30 років стайні ніхто не чистив. А коли Геракл намагався зробити собі ім’я у сфері подвигів, йому й було доручено їх почистити. Геракл відвів у стайні русло річки Алфеї і потоком води вимив весь гній. З тих пір вираз “Авгієві стайні” застосовується до всього запущеного або забрудненого до крайньої межі.

Вульгарність (рос. – пошлость)
Пошлость – слово споконвічно російське, що корениться в дієслові “пішли”. До XVII століття воно вживалося в благопристойному значенні, і означало все звичне, традиційне, скоєне за звичаєм – те, що ПІШЛО здавна. Однак з Петровськими реформами “прорубки вікна в Європу” і нововведеннями, слово втратило повагу і стало означати “відсталий, некультурний, простакуватий”.

Грати на нервах
Після відкриття лікарями давнини нервів в організмі людини вони назвали їх за подібністю зі струнами музичних інструментів тим же словом – нерв. Звідси виник вираз для дратівливих дій – “грати на нервах”.

Дихає на ладан
За християнським звичаєм, людину, якій залишалося недовго жити, священик сповідав, причащав і кадив ладаном. У результаті для позначення хворобливої людини або ледве працюючого пристрою закріпився вираз “дихає на ладан”.

Перемивати кісточки
За уявленнями деяких народів, всякий непокаявшийся грішник, якщо над ним тяжіє прокляття, після смерті виходить з могили у вигляді упиря або вампіра і губить людей. Щоб зняти закляття, потрібно викопати останки небіжчика і промити його кістки чистою водою. Сьогодні вираз “перемивати кісточки” означає розбирання характеру людини.

Гроші не пахнуть
Коли син римського імператора Веспасіана дорікнув йому в тому, що він ввів податок на громадські туалети, імператор показав йому гроші, що надійшли від цього податку і запитав чи пахнуть вони. Син дав негативну відповідь. Звідси походить вираз “гроші не пахнуть”.

Закадичний друг
Старовинне вираз “залити за кадик (або карк)” означало “напитися, випити спиртного”. Звідси утворився фразеологізм “закадичний друг”, який сьогодні вживається для позначення дуже близького товариша.

  Коментарі:

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *  Поділитись прекрасним
  Розповісти друзям
  Нове на сайті

  Інтернет реклама УБС