ЧитатиІнтернет реклама УБС

Як виникли музичні ноти

Історія виникнення музичних нот бере свій початок ще від античної давнини. В епоху раннього середньовіччя був поширений буквенний запис звуків. Він дозволяв позначити висоту звуків, але їх тривалість при цьому не фіксувалася. З часом цей спосіб запису нот виявився непридатним для запису багатоголосої музики, що успішно розвивалась.

У період з VIII по XI століття використовували так званий “невменний” запис (від грец neuma – графічні знаки, що розміщувались над словесним текстом), але і ця система була досить недосконалою, оскільки не фіксувала точних звукових співвідношень, а лише вказувала напрямок розвитку мелодії.

muzychni_noty

Історія нот в сучасному їх розумінні і вжитку – нотної гами від “до” до “сі” – сягає корінням XI століття. Сучасні позначення музичних нот були введені у вжиток ченцем-бенедиктинцем Гвідо д’Ареццо і означали перші склади слів молитви до Івана Хрестителя. У цій молитві містилося прохання про збереження сили голосу: “Дай нам чисті уста, святий Іоанн, щоб ми могли всією силою свого голосу свідчити про чудеса твоїх діянь”:

UT queant laxis
REsonare fibris
MIra gestorum
FAmuli tuorum
SOLve polluti
LAbii reatum
Sancte Ioannes

Перша нота “ут” згодом змінила свою назву на більш благозвучне “до” (швидше за все, від латинського слова Dominus – Господь) в XVII столітті, остання ж нота, “сі”, хоч і не цілком узгоджується з першим складом імені святого, але була перейменована для зручності співу (також є версія, що це скорочення двох слів останнього рядка гімну – Sancte Ioannes). Для вказівки необхідної висоти тону Гвідо використовував ліву руку. Кінчики і суглоби кожного пальця означали певний звук. Це дозволяло йому показувати хору, які ноти співати.

“Квадратні ноти” Гвідо д’Ареццо, що розміщувалися на чотирьох лініях нотного стану, виявилися найпростішою і найзручнішою системою запису музики. Завдяки цьому нотна грамота поширилася по всьому світу. Музика залишила межі церкви й пішла спершу в палаци вельмож, а згодом у театри, концертні зали і на міські площі, ставши загальним надбанням.

  Коментарі:

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *  Поділитись прекрасним
  Розповісти друзям
  Нове на сайті

  Інтернет реклама УБС