ЧитатиІнтернет реклама УБС

Що таке Масляна неділя?

Сьогодні почалась Масниця, Масляниця або Масляна неділя – древнє слов’янське свято на честь весни та пробудження природи, яке християнство традиційно долучило до свого календаря – і тепер Масляна святкується у тиждень перед Великим постом. Автентично Масляна святкувалась на Весняне Рівнодення (або за іншою версією 1 березня, в день початку весни) два тижні – тиждень до та після 21-го березня.

masliana

Масниця мала багато історичних назв – Колодій, Пущення, Сиропуст, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Бабське свято, Загальниця, Ніжкові заговіни. Тиждень Масляної неділі слід було проводити весело – із різними забавами, іграми – адже попереду передбачалось сім пісних тижнів. Традиційними стравами на Масницю є вареники з сиром та млинці.

Кожний день Масляниці має певне символічне значення або назву та власні цікаві звичаї. В цілому Масляна неділя вважалася жіночим святом, хоча участь у ньому могли брати і чоловіки, які мали відборговувати свою участь грошима чи горілкою.

Зустрічний або переломний понеділок
У понеділок жінки ішли до корчми, де і розпочинали свято Масляної. Якщо ж до їх компанії хотіли долучитись чоловіки, то їм на шию чіпляли колодку, зняти яку можна було лише поставивши могорич. В цей день люди влаштовували веселі гойдалки, спуски на санчатах з гірки.

Вівторок
Знову жіноче гуляння в шинку і веселі забави. Також у вівторок ходять у гості, парубки виглядають наречених, а дівчата сужених.

Середа
В середу тещі частують своїх зятів млинцями.

Широкий четвер
В цей день не можна було шити та прясти. У давнину, у четвер, проводили кулачні бійки. Усі вибиті зуби чи зламані ребра вважалися на “добру подію”.

П’ятниця
В п’ятницю був день тещі – зять пригощав тещу млинцями та катав на санях по дорозі, і взагалі – догоджав тещі чим міг.

Субота
Цей день Масляної не позначений особливими обрядами. Традиційні гуляння та веселощі.

Прощена, сиропустна або шуткова неділя
В неділю люди тричі просили одне в одного прощення. Годилося відповідати на прохання простити когось виразом “Бог простить”. Після прощення тричі цілувались. Неділю відзначали особливо пишно. Також в цей день прогнозували погоду: вважалося, що яка Сиропустна неділя, таким буде і Великдень.

Вітаємо всіх з Масляною! 🙂

  Коментарі:

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *  Поділитись прекрасним
  Розповісти друзям
  Нове на сайті

  Інтернет реклама УБС